start

Aktualności

Uczelnia poszerza współpracę międzynarodową

27-08-2019

 

 

 

24 sierpnia 2019 r. została podpisana umowa o współpracy w ramach programu Erasmus+ pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie, a winnicą Fort Silvan w rumuńskim Siedmiogrodzie. Podpisanie umowy, pomiędzy prof. dr hab. Grzegorzem Przebindą – Rektorem PWSZ w Krośnie a Attilą Szoboszlai – właścicielem winnicy, odbyło się w uroczystej oprawie podczas XVII edycji Portius Festiwal.
 

Konsekwencją podpisania umowy będzie stworzenie bardzo ciekawej oferty edukacyjnej dla studentów kierunków: Zielarstwo, Towaroznawstwo, Produkcja i bezpieczeństwo żywności oraz Turystyka i rekreacja.

Należy podkreślić, że obszar Sălaj posiada długą tradycję winnic i wina, ale trendy ewolucji klimatu, a także postęp uprawy winorośli i produkcji wina sprawiają, że przyszłość tej winnicy jest bardzo obiecująca. Winorośle sadzone są tutaj na słonecznych zboczach Camar, wioski u podnóża Magury Simleului. Winorośle uprawiane są na skraju lasu, z którego obszaru roztacza się panorama całej doliny. Piwnica o wyjątkowej architekturze jest zbudowana z kamienia i pokryta ziemią. Ma kształt litery „U”, z dwoma wejściami – wylotami, a każdy z korytarzy ma 25 metrów.

 

Obszar uprawny wynosi łącznie 33,5 ha, z czego 27,5 ha posadzono w 2012 r., a 6 ha w 2015 r. W Fort Silvan produkowane są odmiany winogron: Fetească Regală, włoski Riesling, Muscat Ottonel, Traminer, Merlot, Pinot Noir, Fetească Neagră, Cadarcă. Dodatkową atrakcją jest rezydencja, która, jak mówią gospodarze „ma otwarte drzwi dla wszystkich”. Posiada komfortowe pokoje, apartamenty, salę protokołów, salę konferencyjną dla 200 osób, nowoczesną kuchnię, piwnicę z winami oraz parking.
Podpisanie umowy stwarza studentom PWSZ w Krośnie dogodną możliwość odbywania praktyk zawodowych, prowadzenia interesujących ćwiczeń terenowych, czy uczestniczenia w wyjazdach studyjnych.


 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito