start

Aktualności

Hołd pamięci na grobie patrona naszej uczelni

05-11-2018

Doktorzy Bartosz Gołąbek i Wojciech Gruchała wraz ze swoimi rodzinami odwiedzili w Dniu Wszystkich Świętych miejsce pochówku patrona naszej uczelni, profesora Stanisława Pigonia. Symboliczne znicze zapalone na grobie profesora Pigonia przez najmłodszych i chwila zadumy nad historią Polski w XX wieku są wyrazem pielęgnowania pamięci naszej społeczności akademickiej o tym pochodzącym z krośnieńskiej ziemi wybitnym uczonym, żołnierzu, Polaku. 

Profesor Stanisław Pigoń urodził się w Komborni pod Krosnem w 1885 roku. Był znakomitym humanistą, badaczem literatury polskiej, edytorem i pamiętnikarzem. Brał udział w I wojnie światowej w armii austro-węgierskiej, a od 1918 roku służył w Wojsku Polskim broniąc naszej młodej niepodległości.  Podczas hitlerowskiej okupacji,  wraz z grupą krakowskich uczonych, był więźniem obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Stanisław Pigoń był także wybitnym działaczem społecznym i szanowanym organizatorem nauki. W latach 1926 - 1928 piastował godność rektora Uniwersytetu Stefana Batorego  w Wilnie.

Profesor Pigoń zmarł w 1968 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli również inni wybitni krakowscy intelektualiści, uczeni i artyści. 

BG

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito