start

Aktualności

Bolid "Piła" - 500 km na 1l etanolu. Sukces studentów Koła Naukowego ROTOR

20-07-2018

 

 

 

 

Pierwsze miejsce w Polsce wśród pojazdów napędzanych etanolem, drugie miejsce w Polsce wśród pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, czwarte miejsce w Europie wśród pojazdów napędzanych etanolem i dziewiętnaste miejsce w Europie wśród pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi. Tak można podsumować udział studentów ROTOR PWSZ Krosno w międzynarodowych zawodach Shell Eco-Marathon, które odbyły między w dniach 5-7 lipca w Londynie.

Drużyna ROTOR PWSZ Krosno już po raz trzeci startowała w zawodach Shell Eco-marathon. Na jednym litrze paliwa, zbudowany przez nich bolid "Piła" przejechał aż 498 km. W 2016 roku wynik wyniósł 133 km, a rok później 306 km. W tym roku na 51 drużyn zajęli 19. miejsce. Wśród pojazdów zasilanych etanolem "Piła" zajmuje 1. miejsce w Polsce i 4. w Europie.

13 lipca br. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca londyński wyjazd.

 

 

 

Rywalizacja w corocznych zawodach polega na tym, aby przejechać długość toru z jak najmniejszym zużyciem paliwa. Uczestnicy mogą wystartować jedynie w samodzielnie zaprojektowanym i zbudowanym pojeździe.

W tym roku przy projekcie pracowało 35 studentów z Koła Naukowego ROTOR. Dokładnie analizowali każde elementy pojazdu, wykonywali badania, testy i sami projektowali podzespoły pojazdu, które produkowane były przez zaprzyjaźnione firmy. W tym roku studenci pozyskali do współpracy 18 lokalnych firm.

 

 

Zgodnie z regulaminem kierowca bolidu może ważyć 50 kg lub więcej. Im mniejsza waga kierowca tym rezultaty bolidu są lepsze. Podczas tegorocznych zawodów bolidem kierowała Antonina Menet - studentka III roku Zarządzania, drugim kierowcą była Agata Szymbara z II roku z kierunku Górnictwo i geologia. Wszyscy podkreślają, że każda osoba z teamu i współpracująca przy projekcie przyczyniła się do tak wielkiego sukcesu.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito