start

Inne wydarzenia

Debata oksfordzka „Młode Krosno. Wsiadam. Wysiadam.”

16-05-2013

Debata oksfordzka „Młode Krosno. Wsiadam. Wysiadam.”

Studenci krośnieńskiej PWSZ rozpoczęli juwenalia debatą z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta

 

 

Studenci krośnieńskiej PWSZ rozpoczęli juwenalia debatą z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta. Debata zatytułowana: „Młode Krosno. Wsiadam. Wysiadam.” w swoim zamierzeniu miała stać się konfrontacją postaw młodych ludzi chcących budować swoją przyszłość w Krośnie oraz tych, którzy nie chcą z tym miastem wiązać swoich losów. Temat ten podjęto w kontekście sytuacji ekonomicznej absolwentów krośnieńskich szkół, którzy decydują się bądź na studia, bądź też na powrót z ośrodków akademickich do rodzinnej ziemi. Rozważano zasięg kulturalnych i sportowych możliwości i ambicji miasta, starając się dociec, dlaczego trudno wypełnić salę koncertową, dlaczego na wernisażu lokalnego artysty pojawia się garstka znajomych.

 

 

Pragnący opuścić Krosno wskazywali na brak miejsc pracy dla ludzi ambitnych, przewagę nisko wynagradzanych posad w handlu i przemyśle związanych z niekorzystnymi formami zatrudnienia i nader często zagrożonych zwolnieniami. Obnażyli także niedostatek ciekawej rozrywki i emocjonujących wydarzeń sportowych, co w połączeniu z brakiem szybkich połączeń drogowych i połączenia kolejowego pozbawia Krosno roli lokalnego lidera z prawdziwego zdarzenia.

 

 

Wiążący swe życie z Krosnem młodzi ludzie głosili pochwałę lokalnych tradycji, bliskości natury i spokoju miasta średniej wielkości. Deklarowali też chęć pracy na rzecz swego rodzinnego miasta, chęć samodzielnego tworzenia swojej życiowej przestrzeni.

 Otwierający debatę rektor PWSZ profesor Grzegorz Przebinda przypomniał o długiej tradycji dialogu i o jej próżności, jeśli za słowami nie idzie chęć wzajemnego zrozumienia. Młodzi Krośnianie myśląc o swoich wyborach życiowych słuchali się wzajemnie chcąc zostać lub godząc się z koniecznością wyjazdu.

 

 

 (dr Wojciech Gruchała)

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito