start

Aktualności

Nauczmy się rozumieć nawzajem

28-12-2015
Nauczmy się rozumieć nawzajem. Poradnik dla słyszących o niedosłyszących i głuchych.
"Niby to Polacy, niby to mieszkają z nami w jednym kraju. Niby to spotykamy się w tych samych sklepach, na tych samych ulicach przystankach autobusowych i na pierwszy rzut oka nic nas od nich nie różni. Jednakże w chwili nawiązania kontaktu wycofuje my się przestraszeni tym, czego nie rozumiemy, a nie rozumiemy wiele, szczególnie najważniejszego. Osoba niby to tak do nas podobna, nagle stała się inna, co dodaje siły ucieczce zostawiając za plecami kogoś dziwnie machającego rękoma. Kiedy w domu najdzie nas refleksja krystalizująca się w pytaniu „dlaczego uciekliśmy?”, często nie szukamy na nie  odpowiedzi pozostając tym samym w postawie odwrotu jako jedynej drodze kontaktu. Jednakże czasami trafia nas myśl „nie dostrzegliśmy najważniejszego”. To przecież ludzie tacy jak my tylko porozumiewaj się innym językiem.
Celem niniejszego poradnika jest pomoc w zrozumieniu Głuchych jako społeczności charakteryzującej się odrębną kulturą i językiem, co może przyjać otwarciu drogi do nawiązania komunikacji osób słyszących z niesłyszącymi. Znajdą w nim Państwo: najważniejsze terminy wyjaśniające niektóre aspekty społeczności Głuchych w Polsce, prezentację medycznego i społecznego modelu głuchoty, jak i modułu, w którym przedstawione są mity i fakty dotyczące Polskiego Języka Migowego. Odpowiedź na pytanie „Jak komunikować się z Głuchymi?” została podparta nie tylko ciekawymi przykładami, ale i konkretnymi znakami, które dzięki swojej przystępnej formie, mogą być swobodnie przyswojone przez osoby słyszące. Mini-słowniczek polskiego języka migowego szczególnie przydatny będzie dla pracowników administracyjnych, urzędników czy pracowników służb medycznych. Dla tych ostatnich zawarte są również ważne informacje na temat wielospecjalistycznej i kompleksowej pomocy dzieciom i młodzieży z uszkodzonym słuchem oraz wykaz ośrodków, w których można uzyskać pomoc tłumacza języka migowego. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pomoże wszystkim w przełamaniu bariery komunikacyjnej z osobami niesłyszącymi."
Autorzy poradnika
 
 

Pliki do pobrania

Poradnik dla słyszących o niedosłyszących i głuchych

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito