start

Aktualnosci

40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową - wystawa

13-10-2018

40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową - wystawa

Poniedziałek, 16 października 1978 r., godz. 18:18 - biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Krzyk radości na placu św. Piotra. Konklawe zakończone. Pół godziny później wiernym ukazuje się nowy papież - polski kardynał Karol Wojtyła - od tego momentu Jan Paweł II. Nie dość, że był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem, to na dodatek przyjechał z kraju rządzonego przez komunistów. „To niemożliwe” - tak wybór Karola Wojtyły na papieża komentowały 40 lat temu media na całym świecie. Papież z Polski był pierwszym następcą św. Piotra, który w swojej biografii „kumulował” doświadczenia poety, aktora i filozofa. A ponadto oczywiście: robotnika, duszpasterza młodzieży, biskupa. Postać papieża z Polski stała się przez szereg dni po konklawe kluczowym tematem światowych mediów, które nie kryły zafascynowania jego osobą. Zwracano uwagę na jego horyzonty intelektualne, wszechstronność zainteresowań, bogactwo doświadczeń duszpasterskich; podkreślano, że zna biegle sześć języków, lubi spływy kajakowe, uprawia narciarstwo a do tego jest poetą...

Włączając się w obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie zorganizowała wystawę przypominającą tamto niezwykłe wydarzenie. Natomiast w holu bibiloteki można obejrzeć zdjęcia z pobytu Ojca Świętego w Krośnie w dniu 9 czerwca 1997 r.

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito