start

Aktualnosci

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22-04-2016

23 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Pomysłodawcą jest wydawca, Vicente Clavel Andrés. Dzień Książki zaczęto obchodzić w Hiszpanii od 1930 roku, a w Polsce od 2007.

23 kwietnia to również szczególna data w historii literatury światowej to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

        Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich podejmowane są inicjatywy mające służyć propagowaniu czytelnictwa i ochronie praw autorów. W związku z tym wydarzeniem zachęcamy do sięgnięcia po jedną z polecanych lektur. Umberto Eco pisarz i erudyta, wielki miłośnik książek, w wywiadzie-rzece Nie myśl, że książki znikną wraz Jeanem-Claudem Carriere, snuje rozważania na temat stanu współczesnej kultury i literatury. Ciekawą pozycją jest także Ex Libris: wyznania czytelnika autorstwa Anne Fadiman. Autorka opisuje książki - rodzinne przedmioty codziennego użytku, które przechodząc przez ręce czytelników zaczynają żyć swoją własną historią poprzez zapiski, korekty oraz notatki na marginesach. Z kolei Alberto Manguel w Mojej historii czytania splata dwa wątki. Pierwszy dotyczy historii rozwoju pisma i drukarstwa, a drugi to biografia intelektualisty ukształtowanego przez słowo drukowane. Na uwagę zasługuje także zbiór felietonów Młodszy księgowy: o książkach, czytaniu i pisaniu autorstwa Jacka Dehnela będących opisem szalonej przygody, jaką jest książkomania. Na koniec trochę beletrystyki. W opowiadaniu Dom z papieru Carlosa Maríi Domíngueza zawierającym wątek kryminalny, autor snuje rozważania na temat miłośników książek. Opisuje ich przywary, fobie, słabości i przyzwyczajenia.

     

 

       

 

Po wszystkie lektury zapraszamy do naszej biblioteki!
 

Przypominamy także o półkach bookcrossingowych w naszych czytelniach, gdzie można wymieniać książki.

 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito