start

Aktualności

Kolejna „Noc nauki” za nami

09-10-2017

Podczas nocnych warsztatów pracownicy Zakładu Towaroznawstwa dr inż. Stanisław Zając oraz dr inż. Damian Dubis wprowadzali uczestników w tajemniczy świat fizyki i przyrody. Największym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia:

Świat pod mikroskopem

Celem doświadczenia była możliwość obrazowania mikroskopowego struktury i zdrowotności włosów oraz możliwość obrazowania tkanek i komórek roślinnych i grzybów. Uczestnicy mogli poznać zasady przygotowywania preparatów biologicznych i samodzielnie je przygotować. Ta część warsztatów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób.  

Ciecze nienewtonowskie

Ciecz nienewtonowska (nieniutonowska), to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. Ciecze nienewtonowskie można wykonać z mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Wystarczy sporządzić zawiesinę maki w wodzie i mamy gotową nienewtonowską zabawkę. Podczas pokazów uczestnicy samodzielnie mogli zrobić taką ciecz i sprawdzić jak się zachowuje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się robienie z tej cieczy kulek.  Podczas naciskania cieczy w dłoni powstawały kule, które  gdy przestano je ściskać rozpływały się między palcami. Jak się okazało była to dobra zabawa z elementami nauki nie tylko dla dzieci ale i dorosłych.  

Oprócz udziału w warsztatach uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem laboratorium oraz wymienić swoje poglądy z prowadzącymi.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy ponownie. 

lista aktualności
zporr
Zakupu oprogramowania dokonano w ramach projektu “Budowa szerokopasmowej regionalnej sieci internetowej w Krośnie i w powiecie krośnieńskim współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego"
bip
© 2010.All rights reserved. Realizacja: ideo,
Powered by CMS Edito